čtvrtek 24. srpna 2017

The PowerAutor: Naomi Alderman

Nakladatelství: Penguin Books

Rok vydání: 2017, 2016 (originál)

Co by se stalo, kdyby se společnost obrátila vzhůru nohama a výchozí postavení zastávaly ženy? Ženy, které v sobě probudily neskutečnou a bolestivou moc, kterou můžou zabít každého muže, který se na ně jen špatně podívá? A hlavně - kam taková společnost povede?


The Power od autorky Naomi Alderman se ihned po vydání stalo bestsellerem. Sklízí chvály od všech novin a časopisů a všude jsou na ni obrovské reklamy. Aby také ne, když má tak originální příběh a nápaditou obálku. 
Příběh pojednává o moci. O ženách a mužích. O jejich postavení. Jak tomu bylo nespočet let, muži zastávali ve společnosti vyšší postavení než ženy. Vždy měli lepší příležitosti a byli více cenění. Tak to prostě bylo. Ženy ovšem v sobě znenadání probudily neskutečnou moc. Moc, která dokáže zabít kohokoliv, koho se dotknou. Na kůži způsobí jizvy a po chvíli vyvolá takovou bolest, že se nedá vydržet. 
A tak se to stane. Ženy jsou rázem na vrcholu a muži jim slouží. Jak ovšem taková společnost, která byla dlouhá staletí vždy patriarchální, najednou vydrží? To se dozvíme i díky různým pohledům čtyř lidí, kteří moc buď sami mají, nebo se o ní zajímají.

The Power měla opravdu velkou reklamu. V Anglii jsem měla možnost v každém knihkupectví
narazit na stoleček, na němž byla tato kniha vyložená, společně s doporučením od knihkupce či úryvku z nadšené recenze nejprestižnějších novin. V jednom byla dokonce obálka namalovaná na zdi. Všichni byli z knihy očividně nadšení.
Všichni až na mě.

There's a crackling flash and a sound like a paper snapper. She can smell something a bit like a rainstorm and a bit like burning hair. The taste welling under her tongue is of bitter oranges. The short man is on the floor now. He's making a crooning, wordless cry.
Objeví se praskající záblesk a zvuk jako (?). Cítí něco jako bouřku a něco jako hořící vlasy.  Chuť vytvářející se pod jazykem je jako hořké pomeranče. Malý muž je nyní na podlaze. Vydává bezeslovný pláč.

Knize jsem tolik věřila, ale nakonec pro mě byla hořkým zklamáním. V poslední době se mi stává, že čtu knihy, do jejichž příběhu se nemůžu ponořit. Který mě nepohltí natolik, abych se těšila, až se vrhnu na další pokračování příběhu. A to je velká škoda, protože neznám lepší pocit, než právě tento. 

I přesto, že kniha měla opravdu velký potenciál - především díky originálnímu příběhu -, jednoduše jsem se v ní ztrácela. Postavy mi k srdci nepřirostly a příběh rozhodně nebyl mix Hunger Games a The Handmaid's Tale (kterou jsem bohužel také nedočetla). Nenechte se zmást všemi doporučeními, které jsou v knize dokonce na čtyřech stránkách. 

The Power je učebnicovým příkladem knihy, která by se mi líbila mnohem více, kdyby kolem ní nebyl takový poprask.


Hodnocení:
5/10

1 komentář:

  1. No, vypadalo to celkem slibně, ale o tvé recenzi se bojím, abych nesáhla po dalším "braku", který mě bude ubíjet už jen tím, že to musím dočíst, protože nerada nechávám rozečtené knihy... Tak uvidíme, jestli se k ní dostanu :).

    OdpovědětVymazat

Děkuji moc za přečtení a okomentování! :)