čtvrtek 3. března 2016

,

Knižní pokec 2 - Povedené filmy podle knižní předlohy (část 1.)


Zdravím, mí milí čtenáři!
Po nějaké chvíli tady zase máme knižní pokec, tentokrát na téma povedené filmy podle knižních předloh!

Jelikož další mou vášní vedle knih je i sledování filmů, tak nešlo jinak, než vybrat právě toto téma. Nejlepší odpoledne si dokážu představit buď s knížkou v ruce, nebo usazená na pohodlné sedačce v kině, kde si vychutnávám film, který ožívá na obrovském stříbrném plátně.
Mnohdy se mi stává, že se mi film líbí tak moc, že i přesto, že už vím zápletku i jak všechno dopadne, si přečtu jeho knižní adaptaci. Ve valné většině případů to bývá tak, že kniha předčí film. Existuje ovšem i pár výjimek, kdy se mi film líbí víc než kniha (ale vězte, že je to opravdu pouhá setina procenta!).
Pojďme si tedy představit filmy, které se podle knižní adaptace opravdu povedly (ale nutně skvělost knihy nemusely překonat).

1. Cloud Atlas (David Mitchell)

Film Atlas mraků jsem i přes jeho délku (má tři hodiny) viděla asi třikrát a moc se mi i přes jeho zvláštnost líbil. Kniha je souborem šesti příběhů, pokud se nepletu, které se odehrávají v různých stoletích, v různých časových liniích. Nešlo jinak, než že si tuto velkou ,,bichli'' přečtu. A musím říct, že v tomto případě se mi film líbil víc. Ne snad kvůli tomu, že by kniha byla špatná, ale bylo to spíše kvůli mé hlouposti, že jsem si tento příběh už tak dost těžký na pochopení koupila v ANGLIČTINĚ. To jsem neměla dělat. V tomto případě jsem byla neskutečně ráda, že jsem si předtím zhlédla film, protože jsem aspoň věděla, co se v knize děje.2. Ďábel nosí Pradu (Lauren Weisberger)

Ďábel nosí Pradu je film, který si navždy budu pamatovat. Proč? Ukázal mi, jak svělé by bylo být novinářkou! Tedy, tím nemyslím zákeřnou Mirandou, ale jednoduše novinářkou ve velkoměstě. Moc se mi líbilo všechno to krásné oblečení, ten shon, ten život... A nešlo tedy jinak, než že si koupím knižní předlohu. V něčem se tedy lišila (první asistentka Emily byla jaksi...milejší), ale v celkovém důsledku byla filmu hodně podobná (nebo spíše film byl podobný knize). Nějaký hlásek mi ale v hlavě říká, že film byl o malinko lepší než kniha. 3. Extremely loud and incredibly close (J.S Foer)

V tomto bodu se možná střetnu s nesouhlasem, protože je spoustu lidí, kterým se film moc nelíbil. Kritiky také moc oceňovaný není, a celkově trochu upadl v zapomnění mezi průměrné filmy. Nevím čím, ale mě si dostal. Drzý Oscar si našel místo v mém knihomolském srdci a celkově mě příběh plný emocí a stesku po jeho milovaném tátovi, který zahynul při newyorském atentátu na Dvojčata, dojal. Knihu jsem si tedy s chutím přečetla, byla plná doplňujících obrázku a velmi pěkně udělaná. I v tomto případě jsem byla ale ráda, že jsem viděla film, jinak bych se asi zařadila mezi ty, kteří toto dílo nechápou.
4. Fantom opery (Gaston Leroux)

V tomto případě hned musím říct, že se mi film líbil o sto procent více než kniha. Zatímco film je plný nádherných písní, z nichž mi pokaždé vstávají chloupky na rukou, tak kniha je vcelku nudná, nezáživná a zdlouhavá. Film si s radostí zkouknu tolikrát, kolikrát budu moct, ale knihu zase s radostí odložím do knihovny navždy. 

5. Hunger Games

Nešlo jinak než zařadit mou milovanou sérii Hunger Games. Když si vzpomenu na ten moment, kdy mě moje ségra Áďa násilím dotáhla do kina, tak nejde jinak, než jí zpětně děkovat. Po skončení filmu si vzpomínám na zásadní větu, která vypadla z mých úst - musím si přečíst knihu! Naštěstí jsme si s Áďou koupily svazek tří dílů, takže jsme nemusely po dočtení jednotlivých dílů pospíchat do knihkupectví. Co se týče Hunger Games, tak zde jednoznačně vyhrávají knihy, ale ani filmová adaptace v čele s Jennifer Lawrence a Joshem Hutchersonem není vůbec špatná, a já osobně jsem jejím velkým fanouškem.6. If I stay (Gayle Forman)

V tomto případě jsem si nejdřív přečetla knihu, pokud se nemýlím. Ta se mi líbila - nebyl to takový zázrak, ale špatná vůbec nebyla. Co se týče filmové adaptace, tak ta už byla o malinko horší, ale jelikož mám ráda herečku Chloe Grace Moretz, tak se dala zvládnout. Kniha ale měla u mě přece jenom větší úspěch než film. Ani ten není tak dobře hodnocený.7. Love, Rosie

Ajaj, tady se dostáváme do úzkých! Love, Rosie jsem si přečetla... Páni, nepamatuji si, jestli dřív, nebo později než jsem viděla film. Nechte mě chvilku prosím přemýšlet.
Asi později. Film jsem si jednoho jarního zimního večera zhlédla hlavně kvůli Samu Clafflinovi, který se mi (i jako představitel Finnicka ve zmiňovaných Hunger Games) moc líbí. A film se mi taky moc líbil, i když na romantické komedie už nějaké dva roky moc nejsem. Byl to ovšem milý, odpočinkový film, a já jakožto zarytý knihomol jsem si přečetla i tuto knižní předlohu! Malá, ale objemná knížečka mě překvapila, protože jsem myslela, že zde bude mnohem více romantiky, ale ve skutečnosti se ve vtipnosti vyrovnávala filmu. V tomto případě opravdu nevím, co bylo lepší.


A toto je konec první části tohoto seznamu! Napište do komentářů vaše názory, ať už na filmy, které jsem tady zmínila, nebo na filmy, které vy osobně preferujete! Další část již brzy!


7 komentářů:

 1. Porovnávat mohu jen Hunger Games, kde mi také přijde, že filmová verze zdařile odráží charakter knih... Některé z dalších titulů jsem viděla pouze ve filmovém zpracování, ale na knihy se chystám. :)
  Hezký pátek,
  K

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Hunger Games se opravdu povedly, to souhlasím. :) Určitě si je přečti! :)

   Vymazat
 2. Atlas mraků je nádherný, ale kniha je úplně dokonalá. Hunger Games nejsou úplně můj šálek kávy a ostatní neznám, ale líbil se mi Pán prstenů, Hvězdný prach nebo třeba Hodiny. Mých 10 nej filmů podle knižních předlohy: http://www.tichy-koutek.cz/top-10-filmovych-zpracovani/ Mimochodem - co Harry Potter?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Páni! No věřím, že by se mi taky kniha moc líbila, kdybych si ji nekoupila v angličtině, achach :D Hvězdný prach viděla moje ségra a líbil se jí, narozdíl od knihy, která prý nebyla nic moc. :/ Určitě se podívám! :) No, s Harrym je to u mě dosti komplikované... Ehm, já jsem ho jaksi *echech* nečetla.

   Vymazat
 3. Atlas mraků se mi moc líbil, a to jak v knižní, tak filmové podobě, i když jsou tam určité odlišnosti v ději.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je skvělé! Jak říkám, já udělala tu chybu, že jsem si knihu pořídila v angličtině, takže... :D

   Vymazat
 4. Atlas mraků mám moc ráda, ať už v knižní nebo filmové podobě. Je to krásný příběh. A Fantom opery, to je jednoduše srdcovka. Filmová verze muzikálu je moc dobře udělaná a ještě větší zážitek je to naživo v divadle. Můžu jenom doporučit. Kniha tak nějak odpovídá průměru své doby, a kdyby neinspirovala muzikál, určitě by nebyla tak slavná.

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za přečtení a okomentování! :)