sobota 29. srpna 2015

Only ever yours

Autor: Louise O'Neill

Nakladatelství: Quercus (zakoupeno v anglickém jazyce)

Rok vydání: 2014 (originál)

Obsah


V této dystopické knize jsou ženy brány jako ty méněcenné. Ty, jejichž jediným úkolem je vyhovět potřebám mužů a rodit jim syny. Šestnáct let žijí dívky pohromadě ve Škole, kde se ovšem neučí normální předměty, které by se očekávaly. Ne, dívky se musí starat o svůj vzhled, být krásné, dobře se oblékat a zůstat na cílové váze - nesmí mít ani o trochu víc. Muži přece nechtějí oplácané dívky. Holky se mezi sebou porovnávají, odmala mezi nimi vzniká rivalita. A ke všemu tohle všechno vede? V den ceremonie jim bude zvolena jejich budoucí cesta životem - deset ,,šťastných'' bude dělat partii muži, kterému budou rodit syny a musí jim stoprocentně vyhovět. Deset je zvoleno k tomu, aby žily v harému a obšťastňovaly více mužů. A ostatní jsou zvoleny jako vychovatelky (to znamená pobýt ve škole po zbytek života). Hlavní hrdinka knihy se nebojí udělat cokoliv, aby byla dokonalá. Dokonale byly stvořeny, ale to, co se sebou udělají, už je na nich...

Můj názor

Podívejte se na obálku. Už ta - zprvu vcelku jednoduchá - obálka mi nahání hrůzu. A věřte, že kniha obálce přesně odpovídá.

Na prvních stránkách se seznamujeme s freidou (ano, jména dívek se psaly s malým písmenem - už jen to má svědčit o jejich méněcennosti), kterou čeká poslední rok na Škole. Jejím jediným cílem je být zvolená jako partie pro nějakého muže - v harému žít nechce a být vychovatelkou je učiněný horor. Pro to, aby byla zvolená, ale musí být umístěna v první desítce. A to se jí po rozpadu přátelství s isabel moc nedaří. isabel bývala krásná, stoprocentní jednička. Ale po prázdninách se něco změnilo - isabel je daleko nad cílovou váhou, vypadá nezúčastněně a ani s freidou se nebaví. Proč najednou taková změna, v tom nejdůležitějším roce? freida i přesto pociťuje pocit uspokojení, i když si to nechce přiznat - konečně je lepší než ona. V průběhu roku se toho ovšem hodně uděje (přece jenom, škola plná holek neznačí nic dobrého) a freida míří ještě hlouběji a hlouběji. Ona chce být jenom krásná. Dokonale krásná. A udělá pro to cokoliv.

Zase musím říct, že první stránky byly zmatečné, nemohla jsem se zoreintovat, jak nový dystopický svět vlastně funguje. Potom už jsem se ovšem do knihy naprosto ponořila a četla ji, kdykoliv se jen dalo. Tato kniha má podle mého názoru vcelku hlubší význam, řeší se tam problémy, které by v naší společnosti mohly nastat (ale doufám, že tato dystopická budoucnost NIKDY nenastane). Ženy jsou brány jako podprůměrné, jako pouhé ,,služebnice'' dokonalých mužů, kteří nemusí vyrůstat pospolu v jedné škole, starat se pouze o vzhled a neustále mezi sebou soupeřit. Ne, jejich povinností (pokud se to tak dá říct) je sledovat fotky dívek, které se aktualizují každý týden. Jsou volní. Ale dívky ne. Ty celý svůj život odevzdávají muži, kterému posléze rodí syny. Příběh v sobě měl něco, co mě nutilo číst dál a dál, vůbec jsem si nedokázala představit, jak by asi mohl skončit. Co bude s freidou? Proč se isabel takhle změnila? A hlavně - proč je ten systém tak neskutečně zvrácený? Musím přiznat, že někdy jsem z knihy dostávala husí kůži...


Hodnocení:
9/10

zdroje: www.weheartit.com

3 komentáře:

  1. Vypadá to opravdu suprově a už to, že si ji dala tak vysoké hodnocení už něco vypovídá :)

    OdpovědětVymazat
  2. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Kolektivní rozum - Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší šance na výhru

    227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

    OdpovědětVymazat

Děkuji moc za přečtení a okomentování! :)