pátek 8. dubna 2016

The Art of Being Normal (+english review on Guardian's website)

Autor: Lisa Williamson

Nakladatelství: David Fickling Books

Rok vydání: 2016, 2015 (originál)Obsah

Když byl David malý, ve třídě měly děti za úkol říct, co chtějí být, až budou dospělí. Zazněly typické sny jako astronaut, policajt nebo zpěvačka. David ovšem vstal a vyslovil zásadní větu: Já chci být dívkou. Od té doby si David uvědomuje více a více, že se narodil ve špatném těle. Jako na zavolanou přichází do školy tajemný Leo s podmanivýma očima a neustále zamračeným výrazem, který také skrývá tajemství. A tito kluci jsou nyní spojeni jakýmsi poutem.

The Art of Being Normal od Lisy Williamson je po celém světě velmi známá kniha. Proč? Zabývá se totiž ne tolik diskutovaným tématem, a to transgender. 

Na začátku příběhu se seznamujeme s milým a sympatickým Davidem, který se nejlépe cítí, když je doma sám a může si obléknout staré dívčí šaty, namalovat se a nasadit dlouhovlasou paruku. Cítí se svůj. Potom ze sebe ovšem zase musí všechno svléknout a být tím ,,nudným klukem'' Davidem, protože o jeho tajemství ví pouze dva jeho nejlepší kamarádi, rodině se to říci zatím neodvážil. Při rozumu ho udržuje i speciální sešit, kam si lepí věci, kterému připomínají, že jednou se mu možná jeho sen splní a on bude moci konečně žít plnohodnotně.

Do Davidovy školy znenadání přichází tajemný Leo, který se nechce s nikým bavit a neustále je zamračený. Není divu, nepochází zrovna ze stabilní rodiny a pěkné čtvrti, jeho máma si stále vodí domů beznadějné a otravné přítele. A navíc Leo skrývá jedno velké tajemství, které ho donutilo odejít z minulé školy.

S Davidem ovšem začne prohazovat pár slov, když se mu pokusí pomoct s matikou. Jejich ,,přátelství'' je zpočátku velmi neosobní a nesmělé, ale když se Leova přítelkyně Amber dozví Leovo tajemství, jedině David mu může pomoct. Protože Leovo tajemství má co dočinění s oběma...

The Art of Being Normal je velmi vtipná a milá kniha, ale samozřejmě i velmi vážná. Lisa Williamson napsala skvělý chytlavý příběh se sympatickými charaktery, a přes jejich příběh nám čtenářům ukazuje, že transgendeři jsou normálními lidmi. Jediné, co je odlišuje, je to, že se narodili ve špatném těle, v němž nejsou šťastní. Také byste chtěli být šťastní, ať to stojí, co to stojí, že? Cesta je to sice náročná, ale na konci to určitě stojí za to. 

A proto prosím, přečtěte si tuhle knihu. Ne jenom kvůli nádherně napsanému příběhu, ale i kvůli tématu, které je v naší společnosti stále ještě tabu. Tato kniha vám otevře oči, věřte mi.

Hodnocení:
8/10
1 komentář:

  1. Anonymní08.04.16 8:37

    Ahoj, skvělá recenze. :-)
    Taky jsem si knihu koupila a přečetla, a jsem z ní neskutečně nadšená. Vlastně se stala mou nejoblíbenější knihou vůbec. Snad ji někdy přeloží do češtiny, i když je pravda, že transsexualita není úplně téma, které by se v českých knihách objevovalo nějak moc. Přijde mi, že v česku je to ještě větší tabu, než jinde ve světě.

    OdpovědětVymazat

Děkuji moc za přečtení a okomentování! :)